Jak nauczyć się mówić po niemiecku

Język niemiecki jest bardzo często wybieranym językiem obcym wśród osób, które chcą nauczyć się nowego języka. Wielu początkujących uczniów, zastanawia się, jak nauczyć się mówić po niemiecku. Płynne mówienie to marzenie każdego ucznia. Statystyki pokazują, że to właśnie mowa jest najczęstszym sposobem komunikowania się. Nauka niemieckiego może wydawać się trudna, szczególnie przy pierwszych próbach przyswajania wiedzy. Warto poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się jaki jest język niemiecki i jakimi metodami najlepiej się go uczyć, aby prawidłowo mówić po niemiecku.

Jaki jest język niemiecki?

Aby uczyć się niemieckiego, warto poznać jego kilka cech. Język niemiecki należy grupy zachodniej rodziny języków germańskich. Standardowa niemiecczyzna oparta jest na Biblii Marcina Lutra, której oparcie jest wzięte z mowy Górnej Saksonii i Turyngii. Alfabet niemiecki opiera się na zapisie łacińskim i zawiera w sobie 30 liter. 26 standardowych oraz przegłosy: ä, ö i ü oraz ß. Charakterystyczne dla niemiecczyzny jest zapisywanie wszystkich rzeczowników wielka literą. W zdecydowanej większości wyrazów, akcent pada na pierwsza sylabę.

Dla 105 milionów użytkowników, język niemiecki jest ojczysty. Kolejne 80 milionów stosuje niemiecki jako obcy. Poza Niemcami, stosowany jest także w państwach takich jak:  Stany Zjednoczone, Brazylia, Kanada, Francja, Argentyna, Rosja, Kazachstan, Australia, Holandia, Wielka Brytania, Hiszpania, Chile, Paragwaj, Węgry, Południowa Afryka, Meksyk, Izrael, Rumunia i Czechy. W Namibii ma status języka narodowego (w przeszłości był urzędowym).

Według raportu „Deutsch als Fremdsprache weltweit. Datenerhebung 2015” w roku 2015 na całym świecie języka niemieckiego jako obcego uczyło się około 15,4 miliona osób. Najwięcej osób uczyło się niemieckiego odpowiednio: w Europie – 9,4 mln, w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw – 3,1 mln, w Afryce – 0,85 mln, Azji – 0,79 mln oraz w USA i Kanadzie – 0,53 mln.

Popularność niemiecczyzny sprawia, że wiele osób chce wiedzieć jak nauczyć się mówić po niemiecku.Język ten może przydać się podczas wyjazdów zagranicznych w celach zarobkowych. Znajomość języka niemieckiego zapewnić może lepszą posadę i łatwiejsze odnalezienie się w obcej rzeczywistości. Turystyka w Niemczech nabiera rozpędu, niemiecczyzna pomoże więc odkrywać nowe miasta, zabytki i wszelkie aspekty związane z podróżowaniem. Wielu Polaków ma rodzinę za zachodnią granicą, chcą nauczyć się języka niemieckiego, aby utrzymać kontakt z bliskimi.

Sprawdź jakJak tłumaczyć quizy?

Jak nauczyć się języka niemieckiego? – samodzielna nauka

Ambitne podejście do samodzielnej nauki to ogromne wyzwanie. Aby nauczyć się języka niemieckiego, należy być systematycznym i dokładnym. Warto zaopatrzyć się w dobre książki do nauki niemieckiego i korzystać ze wszelkich materiałów ułatwiających zapamiętywanie. Dobry podręcznik wyjaśni podstawy niemiecczyzny i zaciekawi użytkownika, a także zmotywuje do systematycznej nauki. Najlepsze wydawnictwa oferują wraz z książką dodatkowe materiały dydaktyczne, np.: płyty cd audio lub dostęp do platform internetowych, na których uczeń może skorzystać z testów, nagrań video, mp3. Takie dodatki skutecznie usprawniają naukę mówienia po niemiecku.

Samodzielna nauka to nie tylko podręczniki, kurs niemieckiego może okazać się dobrym sprzymierzeńcem. Oferta kursów on line jest bardzo bogata, naukę można rozpocząć od poziomu dopasowanego do umiejętności użytkownika. Aby prawidłowo nauczyć się mówić w języku niemieckim, kursy online oferują test kwalifikacyjny. Na jego podstawie, użytkownikowi sugeruje się rodzaj kursu dopasowany do poziomu zaawansowania. Najlepsze kursy gwarantują test sprawdzający po każdym cyklu szkoleń czy rozdziale, dzięki temu uczeń wie jak postępuje przyswajanie wiedzy.

Aby właściwie nauczyć się mówić po niemiecku, powinno nie opuszczać się obszarów takich jak: gramatyka, słownictwo i wymowa słów. Bez podstawowej wiedzy, mówienie nie będzie możliwe. Z konstruowaniem zdań nie poradzi sobie ktoś, kto opuści elementarną wiedzę z języka niemieckiego.

Bardzo dobrym sposobem jest uczenie się wymowy niemieckiego poprzez oglądanie niemieckojęzycznych filmów i seriali. Dostęp do wypożyczalni filmów online, np. Netflix, to dokonała okazja na połączenie przyjemności z pożytecznym zdobywaniem wiedzy. Osłuchanie się z językiem niemieckim, usprawnia wymowę i pomaga zapamiętywać słowa, ale także całe wyrażenia. Dodatkowo, nabywa się umiejętności użytkowania niemiecczyzny w konkretnych sytuacjach. Dialogi bohaterów osadzone są w różnych wydarzeniach dnia codziennego, co pozwala dopasować zwroty używane w różnych sytuacjach.

Dowiedz się: Jaki tłumacz zarabia najwięcej?

Jak nauczyć się mówić po niemiecku? – kursy, szkolenia, szkoły językowe

Osoby, które nie potrafią samodzielnie podejść do niemieckiego, a chcą szubko nauczyć się mówić po niemiecku, często wybierają zorganizowaną formę edukacji. Oferta kursów jest bardzo obszerna, każdy znajdzie coś dla siebie, co przyspieszy przyswajanie wiedzy i pozwoli mówić płynnie. Intensywne kursy języka niemieckiego to bardzo dobra forma nauki. Różnią się od lekcji niemieckiego w szkole. Przede wszystkim, odbywają się w mniejszych grupach. Dzięki temu, kursant ma więcej możliwości na praktykowanie niemieckiego, a nauczyciel więcej czasu poświęca każdemu z osobna.

Najlepsze wyniki osiąga się wtedy, gdy nauczyciel jest native speakerem, czyli z niem. Muttersprachler. Taka osoba zna każdy gramatyczny aspekt niemieckiego, uczy bardzo konkretnych zwrotów, którymi rzeczywiście posługują się niemieccy obywatele. Niemiecki native speaker potrafi pokazać jak ćwiczyć mówienie, aby akcent był prawidłowy, a wymowa jak najbardziej zbliżona do oryginału. Konwersacje po niemiecku z Muttersprachlerem to bardzo wartościowa edukacja, której efekty są o wiele lepsze niż podczas samodzielnej nauki. Obcowanie z żywym językiem niemieckim jest najlepszą formą nauki.

Kursy języka niemieckiego mają też inne zalety. Nauczyciel pilnuje systematyczności, więc proces nauki ma odpowiednie tempo. Możliwość oceny i zobrazowania, co jest dobrze przyswojone, a nad czym należy popracować, to wartościowe wskazówki. Łatwiej jest nauczyć się niemieckiego, gdy ktoś czuwa nad prawidłowym przebiegiem nauki.

Szkoły językowe nie muszą funkcjonować w tradycyjny sposób, czyli stacjonarnie. Wychodząc naprzeciw kursantom, wiele kursów odbywa się online. Videokonferencje są tak samo dobre i skuteczne, jak lekcje w szkolnych salach. Dodatkowo, kursant czuje się bardziej komfortowo, gdy do zajęć może zasiąść w domu. Internet umożliwia naukę niemieckiego online, dlatego warto przemyśleć ten sposób edukacji. Osoby zapracowane, łatwiej znajdą miejsce w swoim grafiku, gdy wybiorą e-learning. Jest to także oszczędność czasu, którego nie trzeba tracić na dojazdy. Kursy niemieckiego online to także rozwiązanie dla osób, które nie odnalazły ofert zajęć w swoim mieście. Bez problemu mogą odszukać sporo propozycji w przeglądarce internetowej.

Dobra szkoła języka niemieckiego potrafi szybko nauczyć mówić. A przynajmniej zacząć mówić, gdyż wiele osób w samodzielnej nauce, wykazuje barierę językową. Nauczyciel dba, aby kursant miał sposobność mówienia i potrafi go zmotywować.

Warto przeczytać: Jak przetłumaczyć duży plik pdf?

Do nauki języków obcych trzeba mieć dużo cierpliwości. Predyspozycje osoby determinują czas potrzebny na przyswojenie języka niemieckiego. Niektórzy potrzebują więcej czasu, aby zapamiętać słówko czy regułę gramatyczną. Inni, z łatwością pochłaniają dużą część materiału, w krótkim czasie. Aby szybko nauczyć się mówić po niemiecku, powinno się poznać gramatykę i reguły panujące w tym języku. Znajomość podstaw, zasad i wyjątków (one też są warte uwagi, gdy chcemy się nauczyć mówić) to podwalina prawidłowego władania językiem niemieckim. Zapamiętywanie samych słówek i tworzenie gramatycznych kalek z języka polskiego, nie doprowadzi nikogo do sukcesu. Ważne, żeby się nie poddawać, obrać sobie cel i systematycznie dążyć do realizacji. Język niemiecki, wtedy, stanie się już nie obcym językiem, a umożliwiającym swobodną komunikację.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że warto uczyć się języka niemieckiego. Jest to język naszych bliskich sąsiadów i zapewne niejednokrotnie przydarzy się okazja, aby skorzystać z niemiecczyzny. Podróżowanie, zawieranie przyjaźni czy rozwój kariery zawodowej, to wszystko staje się łatwiejsze, gdy mowa w języku niemieckim nie jest obca. Dodatkowo, nauka języka niemieckiego daje mnóstwo satysfakcji ze zdobywania dodatkowej wiedzy oraz stymuluje mózg i procesy pamięciowe. To świetna rozrywka i ćwiczenie dla umysłu.

Koniecznie przeczytaj: Niemieckie słówka trudne do przetłumaczenia